Káva

Kedy je ten správny čas na kávu?

Túžite mať život v rovnováhe? Aj šálka kávy vám môže pomôcť nájsť ten správny balans počas dňa. Ako súvisí s naším biorytmom a kedy je ideálny čas na kávu? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Káva a biorytmus. Kedy správny čas na kávu

V dnešnej hektickej dobe sa čoraz viac ľudí snaží nájsť rovnováhu vo svojom živote. Jednou z ciest, ako na to, môže byť zosúladenie životného štýlu s našimi vnútornými biologickými hodinami. Práve tu prichádza na rad káva – nápoj, ktorý môže byť užitočnou pomôckou k správnemu životnému rytmu.

Dievča s kavou

Ako funguje náš biorytmus

Ako naznačujú vedecké štúdie, všetko živé v prírode funguje na princípe biologických cyklov. Jedným z nich je aj cirkadiánny rytmus, ktorý riadi naše denné aktivity. Ide o akési vnútorné biologické hodiny, ktoré majú za následok kolísanie aktivity a pasivity počas dňa. Je dobre známe, že práve deň je najlepší čas na prácu, zábavu a pohyb, zatiaľ čo noc je ideálny čas na odpočinok, načerpanie nových síl a regeneráciu tela a mysle.

Všetci máme svoj vlastný rytmus, ktorý nám je prirodzený. Ak je s ním náš život zosúladený, máme viac energie, udržiavame si pozitívnejší pohľad na veci, vytvárame viac sociálnych väzieb a život sa nám zdá viac uspokojivý. Skrátka, cítime sa byť viac vo svojej koži.

Cirkadiánne rytmy sú riadené slnečným žiarením, ktoré zabezpečuje správnu produkciu hormónov. Tu sa dostáva na rad hormón s názvom „kortizol“. Jeho úlohou je poskytovať podporu životne dôležitým orgánom v záťažových situáciách a dodať energiu na prekonanie období vyčerpanosti či apatie. Ak ho však telo produkuje príliš veľa, môže to viesť k nerovnováhe imunitného systému a množstvu ďalších problémov (napr. nárast hmotnosti, akné a iné). Asi nikoho neprekvapí, že kortizol je známy tiež ako „stresový hormón“.

Káva a biorytmus

Káva a cirkadiánne rytmy

Na hladinu kortizolu má vplyv aj káva. Obsahuje kofeín, o ktorom je známe, že podporuje stav bdelosti. V tejto súvislosti sú dôležité najmä tri veci: čas, kedy si dáte prvú šálku, vlastnosti kávy a čas, kedy vaše telo produkuje najviac kortizolu.

Mnoho z nás sa prebúdza medzi 7:00 a 8:00 a hneď nato si dá rannú šálku kávy – práve v čase, keď je uvoľňovanie kortizolu na maxime. Ako sa môžete dovtípiť, v tomto čase ešte nie je potrebné podporovať ďalšiu produkciu kortizolu. Vaše telo ho už má dostatok, a ak ho pridáte navyše, docielite, že sa budete cítiť unavení. Káva hneď po prebudení vám teda neprinesie želaný efekt v podobe zvýšenia energie – aspoň nie z fyziologického hľadiska.

Pomocnú ruku vaše telo potrebuje v čase, keď hladina kortizolu klesne. Vhodným časom na prvú kávu dňa je obdobie medzi 9:30 a 11:30. Vtedy bude kofeín účinnejší a môžete využiť jeho potenciál naplno. Šálka kávy vás nakopne a povzbudí na nasledujúcich päť hodín.

Muž s kávou

Káva robí deň

Pri tom všetkom by sa nemalo zabúdať ani na psychologický význam kávy. Okrem chutí a aróm je káva aj o tradíciách, zvykoch a rodinných rituáloch. Bez ohľadu na to, akú dobrú alebo zlú noc ste mali, ranná káva s blízkymi vám dokáže spraviť náladu na celý deň. Pre mnohých z nás je práve myšlienka na rannú kávu tým, čo nás vytiahne z postele.

Ranná kava

O káve a jej účinkoch by sme mohli diskutovať do nekonečna. Pokiaľ ide o správny čas na kávu, je potrebné sa tiež spoľahnúť na svoj šiesty zmysel, ktorý vám napovie, kedy sa vám zíde jej povzbudenie.

Keď už hovoríme o zmysloch, radi by sme vám dali do pozornosti kávy našich značiek Manuel Caffè, Primo Aroma a ďalších, ktoré potešia nejeden váš zmysel. Ponuku všetkých kávových zmesí nájdete v našom e-shope.